• Pojmy RŠF, TKC, ILI

• RŠF - rozvíjanie špecifických funkcií

Je to predmet v rámci vyučovania na základných školách pre deti s diagnostikovanými poruchami učenia. Cieľom predmetu RŠF je v maximálnej miere podporiť rozvoj špecifických funkcií ako predpokladu k úspešnému zvládnutiu čítania, písania a počítania. Zámerom špeciálnopedagogickej reedukácie je odstrániť alebo aspoň zmierniť vývinové poruchy učenia a eliminovať edukačné (vzdelávacie) nedostatky, ktoré z nich vyplývajú. Sekundárnym cieľom RŠF je prevencia vzniku porúch správania ako následku neúspechu v komunikácii a v osvojovaní si gramotnosti. V širšom meradle podporuje RŠF sociálnu a edukačnú adaptá-ciu (prispôsobenie) a integráciu (začlenenie) detí a mládeže s vývinovými poruchami učenia do spoločnosti. Čiastkové ciele a obsah predmetu RŠF vychádzajú z psychologickej, špeciálnopedagogickej a logopedickej diagnostiky.

TKC - terapeuticko-korekčné cvičenia

Táto forma vyučovania je určená deťom s diagnostikovaným ADHD. Cieľom cvičení je reedukácia a korekcia prejavov v učení a správaní, ktoré sú dôsledkom diagnostikovaného zdravotného znevýhodnenia, ako aj tréning požadovaných vzorov, foriem správania a následne aj reedukácia vlastností vo vzťahu k učeniu.

ILI - individuálna logopedická intervencia

Tento predmet je určený pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou a logopedickými problémami. Jeho cieľom je v maximálnej miere podporiť rozvoj reči a jazykových schopností ako predpokladu k realizácii určitého komunikačného zámeru a pre úspešné zvládnutie čítania a písania.