• Základná škola Štefana Senčíka

• Počas slávnostnej akadémie dňa 15.12.2013 bol Základnej škole v Starom Tekove udelený čestný názov "Základná škola Štefana Senčíka"

Dekrét prevzal riaditeľ Mgr. Petr Mészároš z rúk Mgr. Milana Galabu, povereného Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Kto bol Štefan Senčík...

Štefan Senčík, pôvodným menom Štefan Senci, pochádzal z roľníckej rodiny.

Do 1. triedy Ľudovej školy v Starom Tekove sa zapísal v lete 1927. Štefan bol od prírody nadaný na učenie, a keď sa k tomu pridala jeho usilovnosť a skromná cieľavedomosť, tak výsledky boli vždy vynikajúce.  Päť tried gymnázia vyštudoval v Trnave, od roku 1938 pokračoval v Ružomberku, kde 30. 07. 1938 vstúpil do jezuitského noviciátu (Spoločnosť Ježišova). V Ružomberku v roku 1941 aj zmaturoval, ale už pod menom Senčík. Filozofiu študoval v rokoch 1942-1945 v Trnave a v Piešťanoch. Počas štúdií pravidelne navštevoval rodičov v Tekove a vždy navštívil aj svojho dobrodinca dekana Štefana Ravasa. Keď bol v roku 1947 poslaný študovať teológiu do Maastrichtu v Holandsku, netušil, že to bude rozlúčka s rodným Tekovom a s rodinou na dlhých viac ako 20 rokov. V Holandskom Maastrichte bol 22. augusta 1949 vysvätený za kňaza.

V roku 1950 ho predstavení poslali ako slovenského misionára do Austrálie. Pôsobil v Sydney, pričinil sa o vybudovanie slovenského Kostola Sedembolestnej Panny Márie v štáte Victoria. Založil aj redigoval náboženský mesačník Život. V roku 1957 sa vracia do Európy, aby v Ríme prevzal vedenie slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu, tu pôsobil 6 rokov.

V nasledujúcich rokoch pracoval v Kanade ako misionár. V roku 1972 založil duchovnú revue Echo duchovného prúdenia dneška, zaslúžil sa o vybudovanie jezuitského vydavateľstva Dobrá kniha. V roku 1990 sa vrátil na Slovensko, kde pokračoval v spisovateľskej činnosti.

Štefan Senčík sa narodil 12.12.1920 v Starom Tekove a zomrel náhle uprostred tvorivej práce 15.11.2001. Pochovaný je v Trnave.