• Medzinárodný deň mlieka na školách

• 25.09.2019 19:56
      • 25. septembra 2019 sme v spolupráci s Levickými mliekárňami počas veľkej prestávky zorganizovali ochutnávku mlieka v rámci Medzinárodného dňa mlieka v školách. V rozhlasovej relácii sme si pripomenuli jeho význam a hodnotu.
        Ďakujeme všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a Levickým mliekárňam za sponzorský dar pre našich žiakov.

Mgr. Frederika Kúdelová
      • „Rádio TEKOVÁČIK – Naše školské rádio“

(vysielanie PART.1/2019_2020)

Medzinárodný deň mlieka -  Rozhlasová relácia

Moderátori: Tamarka Tarišková, Andrejko Čižmár

T: Milí spolužiaci,

mnohí z vás isto neviete, že dnes je Medzinárodný deň mlieka v školách.

Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej stravy.

A: Tu je pár dôvodov prečo by sme mali piť mlieko a konzumovať mliečne výrobky:

Po prvé: Mlieko obsahuje veľa vitamínov, ktoré chránia a podporujú naše zdravie.

Po druhé: Mlieko a mliečne výrobky obsahujú vzácne mliečne bielkoviny, ktoré majú významné antibakteriálne a antivírusové účinky. Kyslomliečne výrobky(tvaroh, jogurt, kefír, bryndza) blahodarne pôsobia na činnosť žalúdka, čriev a zlepšujú imunitný systém. Syry obsahujú mliečne bielkoviny peptidy, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak.

Po tretie: Mliečny tuk je ľahko stráviteľný, má vysoký obsah mastných kyselín. Mlieko navyše obsahuje jód, ktorý aktivuje látkovú premenu a draslík. Nedostatok draslíka spôsobuje spavosť, nižší krvný tlak a poruchy rytmu srdca.

T: Po štvrté: Mlieko je jedným z najbohatších zdrojov vápnika a fosforu. Tieto látky sú dôležité pre pevné kosti. Nedostatok vápnika spôsobuje osteoporózu. Vápnik nielen spevní kosti a zuby, ale aj svaly a pozitívne pôsobí na nervový systém.

Po piate: Dôležitým pre naše zdravie je aj mliečny cukor. Najvýznamnejším sacharidom mlieka je laktóza, ktorá je ľahko stráviteľná a je výborným zdrojom energie. Priaznivo ovplyvňuje reguláciu telesnej teploty, pôsobí na činnosť čriev a pomáha vstrebávať minerálne látky akými sú vápnik, fosfor a horčík.

Počas veľkej prestávky sme pre Vás pripravili ochutnávku mlieka.

Ďakujeme za pozornosť!

Vaša Tami a Andy!